Powstają nowe tereny zielone
Tak być nie może, muszą nastąpić zmiany w „zielonych płucach” Rzgowa – tak już kilka dekad temu mówili planiści, sugerując m.in. stworzenie systemu przyrodniczego uwzględniającego różne formy zieleni nie tylko w samym Rzgowie, ale i gminie, m.in. parki miejskie, aleje drzew, bulwary i nasadzenia leśne. W propozycjach, jak widać, znalazło się również zwiększenie symbolicznej dziś lesistości gminy, połączenie zieleni z projektowanymi akwenami. Szczególnie interesująca (kontrowersyjna?) jest sugestia, by istniejące nieczynne cmentarze przekształcone zostały w ogólnodostępne parki. Planiści zalecają też troskę o korytarze ekologiczne wzdłuż rzek.
Jeśli już wspomnieliśmy o nieczynnych cmentarzach, warto wspomnieć o sugestii planistów dotyczącej nekropolii użytkowanej w Rzgowie. Coraz pilniejsza wydaje się rozbudowa cmentarza lub zmiana sposobu zagospodarowania obecnego. W jaki sposób? Tego specjaliści nie precyzują, ale można się domyślać, że chodzi np. o zwiększenie liczby pochówków urnowych i budowę kolumbarium. Te ostatnie są coraz popularniejsze w kraju, nawet w małych miejscowościach.
Wiele propozycji sprzed lat powoli urzeczywistnia się, np. wkrótce zagospodarowany zostanie obszar nad Strugą w rejonie „Orlika” i szkoły. Powstanie tu teren rekreacyjno-sportowy będący pod opieką GOSTiR. Powstaje też 3-hektarowy park nad Nerem, zlokalizowany między rzeką i kościołem. Można więc powiedzieć, że powoli realizowane są propozycje planistów i sukcesywnie przybywa terenów zielonych. Choć to olbrzymi postęp, do pełnego zadowolenia daleko. Gmina jest niewielka, przenosi się do niej wielu mieszkańców z pobliskiej Łodzi, więc przydałoby się więcej zieleni, szczególnie leśnej. Warto o to zadbać w najbliższych latach.
Ryszard Poradowski



