Po raz pierwszy obchodzono w Rzgowie

Po raz pierwszy w dziejach Rzgowa obchodzono Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystości odbywały się na placu przed modernizowaną strażnicą OSP. Reprezentacje strażaków zawodowych z PSP oraz druhów z OSP z całego powiatu i blisko pięćdziesiąt sztandarów – to symboliczny potencjał florianowych rycerzy.

W uroczystości wzięło udział wielu przedstawicieli władz samorządowych województwa i powiatu, reprezentantów instytucji i organizacji współdziałających ze strażakami, czuwających na co dzień nad bezpieczeństwem mieszkańców. Wśród gości byli m.in. senator Krzysztof Kwiatkowski, wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr  Wojtysiak, wicewojewoda Marek Mazur, ministra infrastruktury reprezentowała Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz, zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP  st. bryg Mariusz Wielgosz, przedstawiciel Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Grzegorz Janowski, starosta powiatu łódzkiego wschodniego Mateusz Karwowski, przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Sokołowski, burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej Rzgowa Jarosław Świerczyński, a także burmistrzowie i wójtowie miast oraz gmin powiatu łódzkiego wschodniego. Nie zabrakło też przedstawicieli firm i instytucji, m.in. prezes Holdingu „Ptak” Niny Ryszki-Olbrychowskiej, prezesa WFOŚiGW w Łodzi Piotra Kopki, radnych powiatowych i miejskich, prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” Jarosława Olbrychowskiego, byli również kapelan strażaków ks. Adam Stańdo i rzgowski proboszcz ks. Krzysztof Florczak. Honory gospodarzy święta czynili: komendant powiatowy PSP st. bryg. Krzysztof Supera, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Dariusz Krzewiński i prezes OSP w Rzgowie Stanisław Gajdzicki.

Święto strażaków powiatu łódzkiego wschodniego było też okazją do uhonorowania odznaczeniami i medalami, a także awansami na wyższe stopnie zasłużonych druhów. Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali ze Rzgowa: Karol Bikiewicz, Marcin Gabara, Piotr Gajdzicki, Stanisław Gajdzicki, Marcin Janczyk, Krystian Łuczyński, Kamil Muras i Adolf Ryszard Weiss. Złotym Znakiem Związku uhonorowano: Dariusza Krzewińskiego.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla Ochrony Ppoż. Woj. Łódzkiego” otrzymał Radosław Pełka. Złotymi Medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowano: Mateusza Kamińskiego, Wojciecha Pachulskiego, Marcina Skrobiszewskiego i Jarosława Świerczyńskiego; Srebrnymi: Radosława Bubasa, Przemysława Kraszewskiego, Wiesława Kraszewskiego i Michała Krzewińskiego; Brązowymi: Piotra Bogusza, Piotra Juśkiewicza, Urszulę Ptasznik i Tomasza Strycharskiego. Maria Kaczmarek, Wiktor Kaśnicki i Aleksandra Kuzik otrzymali Odznakę „Strażak Wzorowy”. Dariusz Krzewiński, Nina Ryszka-Olbrychowska, Krzysztof Supera, Włodzimierz Zawisza, Orkiestra Dęta w Rzgowie i KGW w Rzgowie wyróżnieni zostali Odznaką „Zasłużony dla OSP w Rzgowie”.

Podczas obchodów nie zapomniano o najmłodszych strażakach, nadziei polskiego ratownictwa. Wielu młodych członków otrzymało odznaki MDP. Podczas uroczystości, w obecności druhów i sztandaru, odbyło się również ślubowanie strażackiej młodzieży. Jak stwierdził później G. Janowski, nawiązując do tego aktu, „wszystko zaczyna się od młodych…”, którzy są przyszłością straży…

Przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych województwa oraz powiatu przekazali druhom z okazji ich święta najlepsze życzenia i dziękowali za ofiarną służbę oraz pracę społeczną.  Zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP M. Wielgosz podziękował zarówno aktywnym dziś strażakom, nazywając ich filarem i sercem ratownictwa ludności, jak i seniorom. Gratulacje i podziękowania złożyli m.in. G. Janowski, P. Kopek, K. Kwiatkowski, M. Mazur, K. Zaborowska-Gorzkiewicz, M. Wielgosz i P. Wojtysiak.

Obchody święta strażaków były też okazją do obejrzenia starszych pojazdów strażackich, które zastępowane są nowoczesnymi samochodami ratowniczymi. Podczas obchodów w Rzgowie przekazano druhom 2 pojazdy. Współcześni strażacy, w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń potrzebują coraz nowocześniejszego sprzętu.

Na finał rzgowskich obchodów była defilada druhów n a ul. Łódzkiej, poprowadzona przez Mateusza Kuzika.

Ryszard Poradowski