„Camerata” przypomniała pierwszy hymn Polski
Rzgowski Chór „Camerata” po raz pierwszy w prawie ćwierćwiekowych swoich dziejach wykonał słynną „Bogurodzicę” Stało się to podczas tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pieśń patriotyczno-religijną, która kiedyś pełniła rolę hymnu Polski, wykonała męska część chóru. Inicjatorką przybliżenia tego utworu rzgowianom była chórmistrzyni „Cameraty” Izabela Kijanka. – Choć początkowo byłam pełna obaw, bo „Bogurodzica” to specyficzny utwór pod wieloma względami, wszystko wypadło znakomicie.
„Bogurodzica” to polska średniowieczna pieśń religijna, będąca jednocześnie najstarszym zachowanym wraz z melodią rodzimy tekst poetycki. Kiedy powstał? Prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku. Od XV w. pełniła rolę hymnu państwowego, a także pieśni rycerstwa polskiego, co przypomniał w filmie „Krzyżacy” reżyser Aleksander Ford. Melodia przypuszczalnie pochodziła z zachodnich pieśni rycerskich.
Ta słynna „pieśń naszych ojców” nie jest łatwa do wykonania, dlatego śpiewają ją zwykle chóry męskie. Kiedy usłyszymy ją powtórnie w Rzgowie? – Zaprezentujemy ją przy jakiejś specjalnej okazji, jakiejś uroczystości patriotycznej – stwierdziła I. Kijanka.
Fot. Kamila Kapczyńska
Ryszard Poradowski



