W lasach pojawiły się grzyby, nie brakuje miłośników ich zbierania. Pobyt w lesie może wiązać się z niebezpieczeństwem stracenia orientacji w terenie, a co za tym idzie zagubieniem się w lesie – przypomina rzecznik prasowy KPP w Koluszkach mł. asp. Aneta Kotynia. – Dlatego zawsze warto mieć przy sobie telefon komórkowy, który często ratuje życie. Pamiętajmy również o właściwej opiece nad seniorami i dziećmi, aby uchronić ich przed zaginięciem.

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego w rozmowach z lokalną społecznością w okresie wakacyjnym, ale też w związku z rozpoczynającym się grzybobraniem starają się przekazać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mundurowi apelują, aby zawsze przed wejściem do lasu właściwie się do tego przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezastąpionym i pomocnym urządzeniem w chwili zagubienia w lesie może być naładowany telefon komórkowy jak również kamizelka odblaskowa. Kiedy dojdzie do zaginięcia może ułatwić odnalezienie osoby, szczególnie w godzinach wieczornych. Zawsze informujmy bliską osobę o fakcie wyprawy na grzyby. Wycieczkę do lasu planujmy w godzinach porannych a nie popołudniowych czy wieczornych. Nie oddalajmy się zbyt daleko od głównych dróg czy pozostawionego samochodu. Pamiętajmy o tym, że nawet znany nam las może nas zgubić, dlatego warto zachować rozsądek i ostrożność podczas takich wędrówek po lesie.

Policjanci każdego roku przypominają:

• wybierajmy się do lasów, których tereny są nam znane i znajdują się w pobliżu naszych domów, zaparkowanych pojazdów lub charakterystycznych miejsc

• starajmy się wybierać na grzybobranie w towarzystwie innych osób

• zabierając ze sobą dziecko albo starszą osobę, nie pozwalajmy jej na oddalanie się i miejmy ją zawsze w zasięgu wzroku

• poinformuj domowników czy najbliższych znajomych o wyjściu do lasu i rejonie, w którym zamierzamy się znajdować, przybliżona lokalizacja może pomóc przy ewentualnych poszukiwaniach

• kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyszliśmy

• zawsze zabierajmy z sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę. Telefon pomoże odczytać lokalizację, w której się zgubiliśmy

• samochód pozostawiajmy na parkingu leśnym, przed odejściem zadbajmy o to by drzwi i okna były zamknięte. Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na wierzchu

• stosujmy się do regulaminów, które znajdują się przy wejściach do lasu

• przed dłuższymi leśnymi wyprawami warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę i coś do jedzenia

• zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy, nie śmiecimy w lesie.

Jeśli już doszło do zagubienia, starajmy się poinformować o tym najbliższych. Gdy zostaniemy odnalezieni, poinformujmy o tym policjantów czy strażaków, jeśli rozpoczęli już poszukiwania.

mł. asp. Aneta Kotynia