Wypadki najmłodszych rowerzystów zdarzają się często, dlatego policjanci ruchu drogowego oraz rzgowscy dzielnicowi nadzorowali egzamin na kartę rowerową zdawany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Przy okazji funkcjonariusze udzielili młodych ludziom licznych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach, a także zachowania się podczas wakacyjnego wypoczynku.

Egzamin na kartę rowerową to nie tylko uzyskanie dokumentu z nowymi uprawnieniami. Dzieci starające się o taki dokument poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Znajomość znaków i przepisów, czyni ich świadomymi jego uczestnikami. Poznane przepisy pomagają bezpieczniej poruszać się po drogach i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Uzyskana wiedza zwiększa też poziom bezpieczeństwa uczniów, nie tylko jako użytkowników roweru, ale także jako pieszych – informuje rzecznik prasowy KPP w Koluszkach asp. Aneta Kotynia.

Mundurowi przypominali m.in.  jak korzystać z znaków i sygnałów drogowych, a także kasków ochronnych, które do 16 roku życia będą obowiązkowe. Od 3 czerwca 2026 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego (rowerzystów, kierujących hulajnogą elektryczną lub UTO – urządzeniem transportu osobistego).

Aby przystąpić do egzaminu i uzyskać kartę rowerową, trzeba mieć ukończone 10 lat. Wszystkie dzieci pozytywnie zaliczyły egzamin. Teraz posiadają uprawnienia do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną.

Ryszard Poradowski