Majowe spotkania i śpiewy przy kapliczkach czy przydrożnych krzyżach to stara tradycja. W tym miesiącu dominują pieśni maryjne, ale i patriotyczne, wszak ten jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku przypomina nam m.in. o Święcie Pracy czy Konstytucji 3 Maja, od niedawna 2 maja obchodzimy również Święto Flagi.
Już w V w. w Egipcie spotykano się śpiewano na cześć Maryi, na Zachodzie zaś ten sposób kultu stał się popularny w końcówce średniowiecza, a na dużą skalę modlono się w XIX w. Choć nabożeństwa majowe, zwane też majówkami, mają charakter religijny, dla wielu mieszkańców są one także okazją do odnowienia miejsc kultu religijnego, m.in. wspomnianych kapliczek i przydrożnych krzyży, a także spotkań, które mają dziś coraz większe znaczenie.
Ryszard Poradowski



