Pierwsza inauguracyjna w nowej kadencji 2024-2029 sesja Rady Miejskiej Rzgowa rozpoczęła się o godz. 10 w poniedziałek, 6 maja. W sali obrad ratusza zebrał się komplet radnych wyłonionych w wyborach w dniu 7 kwietnia, burmistrz, sołtysi, przedstawiciele Urzędu Miejskiego i instytucji samorządowych oraz współpracujących z miastem i gminą. Obrady otworzył radny senior Wiesław Gąsiorek.

Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Izabela Szymczak podziękowała wyborcom i wszystkim kandydatom uczestniczącym w wyborach, mówiła też o wielkiej odpowiedzialności radnych.  Następnie odbyło się ślubowanie radnych i burmistrza. Mateusz Kamiński, który wygrał wybory już w pierwszej turze, przypomniał sukcesy gminy z ostatnich lat. Tymczasem jeszcze nigdy w dziejach rzgowska gmina nie zmieniała się w tak szybkim tempie. W nowej kadencji będziemy pracować spokojnie – deklarował burmistrz, życząc jednocześnie radnym dobrej współpracy, zaangażowania, cierpliwości i kompromisu.

W kolejnym punkcie porządku sesji radni wybrali przewodniczącego Rady, którym został Jarosław Świerczyński. Głosowało na niego 9 radnych przy minimum 8 gwarantujących wybór. Zgłoszonymi kontrkandydatami, którzy nie zgodzili się na uczestniczenie w wyborach na funkcję przewodniczącego, byli: Kamila Kuźnicka, Justyna Łuczyńska i Anna Tumińska – Kubasa. Wiceprzewodniczącymi Rady zostali: Paweł Redzynia i Kordian Skalski. Gratulacje dla przewodniczącego przekazał burmistrz Mateusz Kamiński, wspominając jednocześnie o potrzebie współpracy. Nie odżegnywał się od tego Jarosław Świerczyński, zwracając jednak uwagę na to, że „do tanga potrzeba dwojga”, deklarując jednocześnie, że dla dobra gminy obiecuje otwartość, dyspozycyjność i dążenie do tego, by klimat dla życia w gminie i biznesu był najlepszy. Ryszard Poradowski