Niedzielny piknik w Guzewie, zorganizowany z okazji Dnia Dziecka i Mamy, poprzedziła uroczystość odsłonięcia historycznego kamienia z dwoma tablicami. Jedna przypomina 420. rocznicę pojawienia się pierwszej wzmianki źródłowej o Guzewie, druga zaś poświęcona jest także bardzo starej miejscowości wchodzącej w skład sołectwa – Babichom. Guzew powstał w XVI stuleciu, ale po raz pierwszy odnotowany został przez lustratorów w 1606 roku. Przez wieki miejscowość ta wchodziła w skład dóbr kapituły pabianickiej, a jej mieszkańcy trudnili się głównie uprawą ziemi.

Także Babichy były wsią rolniczą, której początki nie są nam znane. Specjaliści twierdzą, że nazwa tej miejscowości wywodzi się od bab, które być może dominowały we wsi, a może chodziło o jakąś jedną wyróżniającą się kobietę. W wielu rejonach Polski znajdują się kamienne baby nawiązujące właśnie do wybitnych mieszkanek. Te głazy, niekiedy w kształcie kobiet, musiały cieszyć się wielkim szacunkiem mieszkańców, bo przechodzący obok nich zdejmowali zwykle czapki…

Widoczny na zdjęciach kamień po wsze czasy będzie nawiązywał do początków tych sąsiadujących ze sobą miejscowości. Powstał z inicjatywy Rady Sołeckiej z sołtysem Henrykiem Zaborowskim na czele. Decyzję podjęto w ubiegłym roku, a jej urzeczywistnienie nastąpiło 31 maja 2026 roku. W uroczystym odsłonięciu uczestniczyli mieszkańcy sołectwa, a także burmistrz rzgowskiej gminy Mateusz Kamiński, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński, a także proboszczowie ze Rzgowa ks. Krzysztof Florczak i pobliskiej Woli Zaradzyńskiej – ks. Wojciech Błaszczyk, nie zabrakło również strażaków z OSP z prezes Klaudią Zaborowska-Gorzkiewicz, jednostka za dwa tygodnie świętować będzie 100-lecie istnienia.

Przypomnienie w formie pamiątkowego głazu początków Guzewa i Babich to szersza inicjatywa lokalnych społeczności rzgowskiej gminy, zapoczątkowana przed laty w Prawdzie przez tamtejszych mieszkańców z sołtysem Janem Spałką na czele. W kolejnych latach inicjatywę podjęła Starowa Góra z radnym Stanisławem Zaborowskim na czele, a także Kalinko, gdzie upamiętnienie początków tej miejscowości nastąpiło dzięki druhom z OSP i członkiniom KGW. Pomysł podchwyciła również Stara Gadka, która w niedalekiej przyszłości chce w podobny sposób nawiązać do początków tej miejscowości.

Wspomnijmy jeszcze, że zarówno w przypadku Kalinka jak i Guzewa, sołectwa pozyskały głazy w formie daru: w przypadku pierwszej miejscowości piękny kamień podarował prezes OSP w Bronisinie Dworskim Adam Bednarczyk, a drugiej – mieszkaniec Kalinka – pan Adamek.

Piękna pogoda sprzyjała zabawie i wypoczynkowi całych rodzin nie tylko z sołectwa. Oprócz licznych dmuchańców, które były atrakcją dla najmłodszych, piknik urozmaicili też amatorzy motocykli, także tych zabytkowych, znakomicie odrestaurowanych i wciąż na chodzie…

Ryszard Poradowski