Początek stycznia to czas podsumowań i wytyczania planów – stąd nasza rozmowa z dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzgowie – Radosławem Bubasem.
– Jaki był miniony rok dla rzgowskiego GOSTiR?
– Dosyć dobry, pierwszy rok w miarę stabilny po pandemii koronawirusa, która nas mocno dotknęła. Pojawiła się wreszcie tak potrzebna normalna praca i stabilizacja choćby na zajęciach fitnessowych. Widać to także w finansach: w minionym roku zarobiliśmy ponad 700 tys. zł brutto, najwięcej w ostatnich latach. Inwestycji było mało, ale wykonywaliśmy drobne remonty, wszak obiekt ma już 12 lat i jest intensywnie eksploatowany. Pojawił się nowy podświetlany napis nad wejściem do hali sportowej.
– Pojawiły się jakieś nowe zajęcia na zapotrzebowanie mieszkańców?
– Wciąż popularne są zajęcia fitnessowe, ale obserwujemy ciekawe zjawisko: coraz więcej firm, jak „Biedronka” czy „Lidl”, wykupuje dla swoich pracowników zajęcia fitnessowe w naszej hali. I jeszcze jedno – pojawiła się konkurencja w postaci nowych hal, np. w Pabianicach, ale i tak dojeżdża do nas wciąż wielu mieszkańców ościennych miast, m.in. Łodzi.
– Czego możemy spodziewać się w nowym roku?
– Oczywiście będą wszystkie zajęcia, które cieszą się popularnością, choćby wspomniane fitnessowe, ale i turnieje, np. szachowy, będzie też sporo imprez lokalnych i turystycznych, na które jest zapotrzebowanie. Będę też półkolonie, np. podczas zbliżających się ferii zimowych, dla ok. 100 dzieci, współorganizowane przez MOPS i Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To atrakcyjna tygodniowa forma wypoczynku dzieci, bo zapewniamy bardzo ciekawy program przygotowany przez naszych instruktorów, a ponadto rodzice pokrywają jedynie koszty np. wycieczek. Takie półkolonie będą także podczas letnich wakacji.
– Nie wspomniał Pan jeszcze o zagospodarowaniu terenu nad Strugą, o czym się już mówi od kilku lat…
– To prawda, nie zapominamy o tej inwestycji i powoli wyłania się wizja zagospodarowania tego terenu. Dziś mogę powiedzieć, że będzie to pierwszy etap, w ramach którego powstanie m.in. 200-metrowa bieżnia dla uczniów pobliskiej szkoły, plac zabaw, korty tenisowe, ścieżki spacerowe, z których zapewne korzystać będą rzgowianie.
– W styczniu tradycyjnie Hala Sportowa im. Konrada Kobusa gościć będzie wolontariuszy i uczestników Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy…
– To już rzgowska tradycja. W tym roku finał tej wielkiej imprezy odbędzie się 28 stycznia i rozpocznie się już o godz. 9.30. Będzie m.in. powiatowy turniej piłkarski organizowany z „Zawiszą” (zawodnicy rocznika 2012), pokazy grup tanecznych i licytacje. A wszystko to z udziałem młodych wolontariuszy i rzgowian, którzy tradycyjnie wspierają Orkiestrę Jurka Owsiaka.
Rozmawiał Ryszard Poradowski




