Prawdziwie wiosenna aura sprzyja realizacjom wielu inwestycji w gminie Rzgów. Inwestorzy wykorzystują okazję i nadrabiają stracony czas, stąd wzmożony ruch na budowach. To dobry znak, bo świadczący o tym, że w tym roku przybędzie kilka kolejnych ważnych dla mieszkańców inwestycji i nie ma mowy o zastoju, który panuje w wielu gminach województwa. Tak, tak – Rzgów przyzwyczaił już mieszkańców do corocznych znaczących „plonów” inwestycyjnych.
Najważniejszą inwestycją, która ruszyła w końcu ubiegłego roku, jest rondo na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i rzemieślniczej, na dwujezdniówce z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Powstała już dodatkowa droga łącząca ul. Kusocińskiego z Rzemieślniczą trwają prace przygotowawcze przy głównym obiekcie. Rondo, będące swoistą bramą do ponad 300-hektarowej strefy aktywności gospodarczej, połączy dwie części Rzgowa rozdzielone dziś „krajówką”. Docelowo umożliwi ożywienie wspomnianej strefy i zapewni gminie dodatkowe dochody. Bez dogodnego wjazdu do strefy żaden szanujący się inwestor nie zdecyduje się na ulokowanie swojego interesu w tym rejonie. Wygląda na to, że już w przyszłym roku ta długo oczekiwana inwestycja niczym złote wrota przyciągnie niejednego biznesmena. Firma realizująca inwestycję zdemontowała już drogowe bariery ochronne, po nadto skierowano ruch pojazdów na nitkę zachodnią.
Warto przypomnieć, że wiele lat temu gospodarze Rzgowa wykazali się nie tylko gospodarnością, ale i przezornością, stwarzając warunki inwestorom budującym tuj centra handlowe. Współpraca z Antonim Ptakiem okazała się korzystna dla obu stron i tak jest od ponad trzydziestu lat. Dziś widać wyraźnie nie tylko rozwój handlu i branży odzieżowej, ale i powstawanie nowych źródeł aktywności gospodarczej, jak choćby park rozrywki „Mandoria”. To nowa jakość w Rzgowie, który rozszerza swoją ofertę o rekreację i wypoczynek.
Drugą ważną inwestycją realizowaną od kilku tygodni w imponującym tempie jest obiekt sportowy powstający na stadionie przy ul. Tuszyńskiej. Dzięki dużemu rządowemu dofinansowaniu po prawie 70 latach Rzgów doczeka się wreszcie zaplecza sportowego z prawdziwego zdarzenia. W dwukondygnacyjnym budynku znajdzie się m.in. zaplecze sanitarne. Stary budynek nigdy nie spełniał ambitnych planów i oczekiwań sportowców, teraz młodzi amatorzy piłki nożnej będą mieli godne warunki do trenowania i wypoczynku. Na placu budowy przygotowywane są szalunki umożliwiające montaż betonowych płyt nad pierwszą kondygnacją.
Choć oddany do użytku w połowie 1956 roku stadion przy ul. Tuszyńskiej wydawał się spełnieniem wszystkich oczekiwań i marzeń sportowców, z czasem okazał się po prostu za mały. Dziś trenuje tu dużo dzieci i młodzieży, odbywa się też sporo innych imprez, dlatego konieczna jest rozbudowa stadionu. Rzgowski samorząd zna doskonale bolączki sportowców, dlatego planuje powiększenie obiektu.
I ostatnia duża inwestycja w gminie – budowa stacji uzdatniania wody w Czyżeminku. To jeden z tych obiektów, o których były burmistrz Rzgowa Konrad Kobus mówił, że są niezbędne dla rozwoju gminy i dlatego zainspirował powstanie długofalowego programu modernizacji i budowy SUW, by nikomu w gminie nie zabrakło życiodajnego płynu. Nowe studnie głębinowe i SUW powstały w wielu miejscowościach, teraz kolejna taka droga inwestycja realizowana jest w Czyżeminku. Rozwiąże na wiele lat problemy z wodą m.in. w Guzewie, Gospodarzu, Prawdzie i Czyżeminku. W tym roku będzie kosztować podatnika 5 mln złotych. Ruszyć ma jeszcze w 2025 roku.
Burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński zadowolony jest z realizacji wspomnianych dużych inwestycji, ale już myśli o kolejnych. Prawdopodobnie w przyszłym roku rozpocznie się budowa kolejnej stacji uzdatniania wody, tym razem w Kalinie. Powstał tam już drugi, najgłębszy w gminie, odwiert i czeka na wpięcie go w sieć wodociągową, poprawiając radykalnie zaopatrzenie kilku miejscowości w wodę. Gotowe jest już przyłącze Romanowa do sieci wodociągu w Pałczewie, co w przypadku jakiejkolwiek awarii okaże się dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców naszej gminy.
Ryszard Poradowski



