Jest już w Polsce, ale i w naszym województwie. Mowa o fentanylu, który zbiera tragiczne żniwo, zabijając ludzi korzystających z narkotyków. W Łodzi człowieka przypominającego zombie, poruszając ego się na czworakach, widziano na Bałutach. Filmy z USA pokazujące ludzi po zażyciu syntetycznego opioidu pod nazwa fentanyl rodzą pytania o skalę tego zjawiska w Polsce. Od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g tej substancji i jej pochodnych. Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony.
Jak wynika z danych policji, w Polsce nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. Nie skonfiskowano również prekursorów wykorzystywanych do jego produkcji. Fentanyl i jego pochodne, zabezpieczane przez Policję, występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem recepturowanych leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań. Najczęściej do nielegalnego obrotu leków zawierających fentanyl i jego pochodne dochodzi poprzez: poświadczenie nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizację przez osoby nieuprawnione, podrabianie recept czy kradzież leków (np. z karetki pogotowia, aptek, ośrodków zdrowia). Proszek lub tabletki zawierające fentanyl mogą również pochodzić z przemytu i być następnie wprowadzane do nielegalnego obrotu.
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy polska Policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem. W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych. Trzeba zaznaczyć, że przypadki zabezpieczenia fentanylu i jego pochodnych liczba prowadzonych w tych sprawach postępowań przygotowawczych stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce. Dla porównania w roku 2023 Policja wszczęła 37 728 postępowań o czyny określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś w od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577.
Pod koniec maja policjanci z KWP w Radomiu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w nielegalnym obrocie fentanylem. W Łodzi już w ubiegłym roku wezwano pogotowie ratunkowe do ponad 110 przypadków zatrucia opioidami. Narkomani eksperymentują, więc zapewne wykorzystują również fentanyl. Szybka profesjonalna pomoc medyczna jest w stanie uratować życie zatrutego, ale jeśli nie zostanie podana odtrutka, dochodzi do zgonu spowodowanego uduszeniem.
Źródło: KGP
Ryszard Poradowski



