Chciałoby się zaśpiewać: „Czterdzieści lat minęło…”’ 30 i 31 maja Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” świętował swój piękny jubileusz. Nie było go na 35-lecie, bo pandemia koronawirusa namieszała sporo w naszym życiu, więc teraz ze zdwojonymi ambicjami nie tylko celebrowano jubileusz, ale i pochwalono się dorobkiem.
Takiego jubileuszu w 40-letnich dziejach Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie” dotąd nie było. Dwa dni koncertów na najwyższym poziomie, radość i duma z prezentacji dorobku młodych artystów rozsławiających Rzgów i powiat łódzki wschodni nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Zarówno pierwszy (w piątek, 30 maja) jak i drugi koncert (sobota, 31 maja) zakończyły się owacjami na stojąco. Pierwszy odbył się w sali Domu Kultury, drugi zaś w hali sportowej GOSTiR. Perfekcyjne przygotowanie ponad 100 młodych artystów, łącznie z oldboyami pamiętającymi narodziny zespołu w 1985 roku, i wielomiesięczne przygotowania pod kierunkiem szefowej zespołu i choreograf Renaty Furgi oraz kierownika kapeli Jarosława Rychlewskiego przyniosły efekt godny uznania i pozazdroszczenia, stąd gratulacje i podziękowania m.in. reprezentującej ministra infrastruktury i działacza ludowego Dariusza Klimczaka – Klaudii Zaborowskiej-Gorzkiewicz, starosty powiatu łódzkiego wschodniego Mateusza Karwowskiego, radnych Rady Powiatu i Rady Miejskiej Rzgowa z przewodniczącym Jarosławem Świerczyńskim na czele, a także burmistrza Mateusza Kamińskiego i jego zastępczyni Moniki Pawlik.
Pierwszy koncert zainaugurowała dowcipna scenka „Świniorz”, potem był kujawiak z oberkiem i krótka filmowa historia zespołu. Świetnie wypadł słynny „Furman” rozsławiony niegdyś przez „Mazowsze” i Stanisława Jopka, tym razem zaśpiewany przez Władka Fałka. Jak zwykle, podobały się żywiołowe tańce spiskie i rzeszowskie, lachy sądeckie, krakowiak, kujawiak z chustkami, słynna Polka „Dziadek” i na finał „Oj zagraj mi muzyczko”. R. Furga przy okazji prezentowała to, co jest swoistym spoiwem Zespołu – rodzinne tradycje. Tak, tak – w „Rzgowianach” tańczą i śpiewają już kolejne pokolenia młodych artystów, np. z rodziny Derczyńskich, są też liczne małżeństwa skojarzone w Zespole, np. Jarosława i Katarzyny Kuny.
Wszystko zaczęło się w 1984 roku, gdy Wojciech Kacperski woził na próby w zespole folklorystycznym do Wiśniowej Góry swoją córkę Liliannę. Wtedy narodził się pomysł, by… Lilianna tańczyła na miejscu, w Rzgowie. Inicjatywę założenia zespołu wsparł Marek Bartoszewski, powitali ją z entuzjazmem młodzi tancerze i ich rodzice, którzy szyli stroje ludowe, pomagali zespołowi stawiać pierwsze kroki. Z roku na rok przybywało tancerzy, rozszerzał się repertuar, Zespół wyjeżdżał z koncertami do wielu krajów, m.in. Maroka i Francji, rozsławiając polski folklor w kraju i poza jego granicami. Dziś, jak stwierdził starosta M. Karwowski, Zespół jest swoistą perłą w dorobku kulturalnym Rzgowa i powiatu łódzkiego wschodniego.
Zarówno ten pierwszy jubileuszowy koncert, jak i kolejny zakończyły się owacjami, gratulacjami i życzeniami kolejnych 40., a może i 100. lat! Mimo spływającego po twarzach potu ze zmęczenia, widać było również radość i szczęście, którego nie ukrywali także najbliżsi młodych artystów siedzący na widowni. To był koncert, jakiego chciałoby się oglądać jeszcze nie raz…
Tak samo było w sobotę, na kolejnym koncercie w hali GOSTiR, świetnie zaaranżowanej do potrzeb widowiska folklorystycznego. Kilka telebimów i niezła jak na taki obiekt akustyka oraz grająca na żywo kapela pod kierunkiem Jarosława Rychlewskiego, a także znakomicie przygotowani członkowie Zespołu – wszystko to przyniosło wspaniały efekt. I tym razem zadowolenia nie kryli liczni goście podziwiający „Rzgowian”. Wśród nich byli m.in.: poseł Henryk Szopiński, senator Krzysztof Kwiatkowski, wicemarszałek Piotr Wojtysiak, reprezentująca ministra infrastruktury Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz, wicestarosta powiatu łódzkiego wschodniego Ewa Gładysz, burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i jego zastępczyni Monika Pawlik, radne powiatowe i radni Rady Miejskiej w Rzgowie z przewodniczącym Jarosławem Świerczyńskim, szefowa łódzkiego Ośrodka TVP Magdalena Michalak-Szwarc, przybyła też gorąco witana, związana niegdyś z Zespołem – Aleksandra Olejnik, żona b. dyrektora GOK w Rzgowie, a także Lilianna Grzywińska, córka twórcy Zespołu Wojciecha Kacperskiego, dla której ojciec wraz z samorządowcami sprzed ponad 40 laty, m.in. Markiem Bartoszewskim, stworzył „Rzgowian”. Najlepsze życzenia i gratulacje dla Zespołu przekazał również senator. Krzysztof Kwiatkowski.
Tego dnia na scenie również nie zabrakło wspaniałych tańców, m.in. lubelskich, rzeszowskich, spiskich łowickich i dowcipnych piosenek ludowych, a swoistą wisienką na torcie były żywiołowe tańce góralskie. Publiczność gorąco je oklaskiwała, wyrażając w ten sposób podziw i nagradzając kunszt tancerzy.
Dziękowano więc „Rzgowianom” zarówno za 40-letni dorobek, jak i wspaniałe emocje wywołane przez koncert. Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz w imieniu min. Dariusza Klimczaka dziękowała za pielęgnowanie tradycji i folkloru, zwracając uwagę na charyzmę prowadzących Zespół, zaprzyjaźniona od lat i goszcząca „Rzgowian” w Zakrzewie żona posła Henryka Szkopińskiego nie ukrywała, że uroniła trochę łez, wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Wojtysiak mówił o wspaniałej uczcie dla ducha i gratulował dorobku, honorując zespół 15-tys. nagrodą, 5 tys. zł przekazało też Starostwo Powiatowe, co zakomunikowała wicestarosta Ewa Gładysz, gratulując jednocześnie wspaniałego jubileuszu i dorobku, przy okazji towarzysząca członkini Zarządu Powiatu Marta Stasiak dowcipnie stwierdziła, że ma dopiero 40 lat, a nie już…Radna Rzgowa Anna Tumińska-Kubasa, która pojawiła się na scenie wraz z grupą radnych z przewodniczącym Jarosławem Świerczyńskim (ofiarowali Zespołowi koszulki z logo) przypomniała, że jeszcze 10 lat temu tańczyła w „Rzgowianach” z okazji jubileuszu 30-lecia. O gratulacjach i życzeniach nie zapomnieli także członkowie Orkiestry Dętej i „Cameraty”, a Aleksandra Olejnik stwierdziła wprost, że jest szczęśliwa, będąc członkiem tak wspaniałej wielopokoleniowej rodziny.
Burmistrz Mateusz Kamiński stwierdził, że nie byłoby jubileuszu i 40 lat istnienia Zespołu, gdyby nie współpraca wielu ludzi, ciężka praca i kultywowanie tradycji. Nawiązała do tych słów zastępczyni burmistrza Monika Pawlik, mówiąc o spełnianiu się marzeń twórców Zespołu, m.in. Marka Bartoszewskiego, na którego ręce złożyła gorące podziękowania. Przekazała także najlepsze życzenia i gratulacje dla Zespołu od prezes Holdingu PTAK – Niny Ryszki-Olbrychowskiej, która podziękowała „Rzgowianom” m.in. za uświetnianie świąt w Mieście Mody PTAK.
Ryszard Poradowski












































