To zdjęcie pochodzi z bogatego zbioru starych fotografii udostępnionych nam przed laty przez mieszkańca Rudy Pabianickiej Stanisława Baranowskiego. Jakże inaczej wyglądała wówczas droga z Rudy do Rzgowa, w rejonie dzisiejszej Starej Gadki. Istniała już linia tramwajowa z trakcją elektryczną, nie było jeszcze cmentarza przyległego do nekropolii wojennej z 1914 roku. Ruch na lichej drodze był niewielki, ale chętnie z niej korzystali cykliści, od czasu do czasu pojawiały się też samochody osobowe.

Zdjęć z cyklistami na tej trasie mamy więcej, bo też była to droga chętnie odwiedzana przez przedwojennych łódzkich cyklistów. Sport rowerowy był wówczas bardzo popularny i towarzystwo cyklistów organizowało wyprawy do podłódzkich miejscowości. Dziś obserwujemy renesans turystyki rowerowej także na tej trasie, ale współcześni amatorzy jednośladów mają wygodna i bezpieczną ścieżkę rowerową.

(Saw)