Niewiele orkiestr dętych z ponad 100-letnim rodowodem mamy w kraju. Do tych najstarszych, z niezwykle frapującą historią, należy Orkiestra Dęta w Rzgowie. Obecnie kieruję nią kapelmistrz Mirosław Klepaczka, zaś prezesem jest Włodzimierz Kaczmarek. Muzyków podczas cotygodniowej próby odwiedziliśmy w Domu Kultury. M. Klepaczka z zespołem przygotowuje nowe utwory muzyczne, co wymaga pracy nie tylko z poszczególnymi muzykami, ale i zgrania wszystkich instrumentów.
Rzgowska Orkiestra narodziła się w 1907 roku z inicjatywy Adolfa Schittelchelma. Stało się to zaledwie 2 lata po narodzinach Straży Ogniowej. To przełomowe lata w dziejach miasta, którego mieszkańcy wciąż pamiętają okres świetności grodu nad Nerem i dążą do odbudowania państwowości polskiej. Stworzenie Orkiestry to wyraz aspiracji i tradycji muzycznych w Rzgowie. Pierwszym dyrygentem zostaje Stanisław Wasiak z pobliskiej Rudy, który gromadzi wokół siebie grono utalentowanych muzyków amatorów. W okresie międzywojennym Orkiestra z OSP ogniskuje życie kulturalne i muzyczne w Rzgowie, organizując m.in. wiele imprez, w tym ulubione pikniki rodzinne.
W ciągu blisko 120 lat istnienia orkiestra przeżywa różne chwile – były liczne sukcesy i nagrody, ale i chwile kryzysów, związanych głównie z brakiem muzyków i instrumentów. W okresie międzywojennym dzięki przedsiębiorcy i działaczowi społecznemu z Gospodarza muzycy zyskali nowe instrumenty. Wybuch II wojny światowej zahamował działalność zespołu. Obecnie zespół nie tylko trwa, ale i uświetnia wiele wydarzeń w życiu miasta. Jest też znakomitym ambasadorem Rzgowa poza granicami kraju. W 2001 r. gości w Caronno Pertusella, w 2004 r. – w Saint-Nicolas du Pelem, w 2006 r. – w Dosseny k. Bergamo. Podczas jednego z zagranicznych wyjazdów zespół gości na audiencji u polskiego papieża Jana Pawła II. Rzgowska Orkiestra Dęta kontynuuje najlepsze tradycje muzyczne i kulturalne w grodzie nad Nerem. Choć orkiestra pamięta o korzeniach i związkach z OSP, ćwiczy i współpracuje dziś z Domem Kultury przy ul. Szkolnej.
Obecnie muzycy orkiestry reprezentują kilka pokoleń ludzi związanych z zespołem, doszły też nowe instrumenty nadające poszczególnym utworom inne brzmienie. Kapelmistrz stara się dostosować repertuar i brzmienie orkiestry do współczesnych gustów rzgowian.
Ryszard Poradowski










