Już przed laty wiedziano sporo o szkodliwości azbestu, ale nie przejmowano się tym zbytnio, tym bardziej, że miał on powszechne zastosowanie m.in. w stosunkowo tanich pokryciach dachowych. Był też stosowany m.in. w motoryzacji. Jak przypomina kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Magdalena Górska, azbest to grupa minerałów włóknistych, charakteryzujących się m.in. dużą odpornością na wysokie temperatury, na działanie chemikaliów, kwasów, wody morskiej. Jest minerałem praktycznie niezniszczalnym, nie ulega degradacji biologicznej ani termicznej.

Gdy zaczęto mówić głośno o szkodliwości azbestu, ruszyła akcja neutralizacji tego szkodliwego dla zdrowia materiału. W 2017 roku, gdy zinwentaryzowano go w gminie, okazało się, że jest go ponad 2100 ton, znajdował się wówczas aż w 961 gospodarstwach. Co roku w gminie neutralizuje się część azbestu. W latach 2018-2024 usunięto łącznie prawie 707 t, najwięcej w 2018 roku – ponad 190 t. W 2022 roku zniknęło ponad 66 ton wyrobów azbestowych, głównie pokryć dachowych, w 2023 r. – ponad 74 t, zaś w 2024 r – prawie 98 t.  Szacuje się, że do 2032 roku azbest zniknie z naszego otoczenia. Operację usuwania azbestu finansuje WFOŚiGW w Łodzi. Oznacza to, że usuwanie tego szkodliwego dla zdrowia materiału nie obciąża rzgowskiego budżetu, na co od lat zwraca uwagę szefowa Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Rzgowie Magdalena Górska.  Złożenie wniosku i usunięcie azbestu nie obciąża też wnioskodawcy.

Azbest działa podstępnie, powoli. Jego drobiny, szczególnie gdy kruszeje, przedostaje się do naszych płuc i powoli zabija. Jak czad, którego nikt nie widzi i nie czuje…

Ryszard Poradowski