Policjanci przypominają: 19 kwietnia 2022 roku w województwie łódzkim doszło do dwóch śmiertelnych wypadków przy pracach rolnych. W Bratoszewicach w powiecie zgierskim zginął 53-latek przygnieciony przez ciągnik, natomiast pod Sieradzem -63-letni rolnik, który zmarł mimo udzielonej w szpitalu pomocy. Policjanci apelują, aby podczas prac w gospodarstwie zachować ostrożność i rozwagę. Kategorycznie nie należy wykonywać prac polowych korzystając z maszyn i innych urządzeń rolniczych będąc pod wpływem alkoholu. Nie pozwólmy również osobom nieposiadającym uprawnień do kierowania i używania maszyn rolniczych.

Rolnik w Bratoszewicach wykonywał prace porządkowe na terenie swojej posesji, usuwając drzewa z korzeniami. W pewnej chwili ciągnik przygniótł mężczyznę. Gdy od nalazła go rodzina – już nie żył. Drugi wspomniany wypadek wydarzył się we Wróblewie w pow. sieradzkim – tutaj też ciągnik przygniótł 63-letniego mężczyznę. Mimo pomocy i przewiezienia mężczyzny do szpitala, nie udało się uratować jego życia. Przed lat do tragicznego wypadku z ciągnikiem doszło też w Tadzinie w rzgowskiej gminie.

Praca z każdą maszyną stwarza zagrożenie dla człowieka, o czym warto pamiętać. Dlatego nie może być mowy o spożywaniu alkoholu i łamaniu podstawowych zasad BHP. Trzeba też uważać na osoby w pobliżu, szczególnie dzieci, bo one nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Zanim rozpoczniemy  pracę z wykorzystaniem maszyn, np. ciągnika, zaplanujmy jej etapy, a także wypoczynek. Zmęczenie i nadmierny pośpiech też mogą być przyczyną wypadku. Ostrożność wymagana jest również ze strony użytkowników dróg – o tej porze roku pojawia się na nich coraz więcej maszyn i trzeba to uwzględnić podczas jazdy.

W 2021 roku rolnicy zgłosili do KRUS 12 088 wypadków, o 1 114 (10,02%) więcej niż w 2020 roku.  Odnotowano 45 wypadków śmiertelnych, o 10 (28,6%) więcej niż w 2020 roku. Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek: „upadku osób” – 4 812 (50,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań), „pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń” – 1 221 (12,7%), „uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta” – 1 130 (11,8%) oraz w wyniku „innych zdarzeń” – 955 (9,9%).

Źródło: Dane Policji i KRUS

R.Poradowski