Już po raz piąty w Hali Sportowej im. Konrada Kobusa odbyło się „Rzgowskie szachowanie”, czyli wielka impreza dla miłośników królewskiej gry. Zorganizował ją Klub Szachowy „2 Wieże” pod honorowym patronatem burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego. Imprezę z udziałem 140 zawodników w różnym wieku z całej Polski otworzył Mateusz Kamiński wspólnie z prezesem Łódzkiego Związku Szachowego Robertem Chojnowskim i prezesem Klubu Szachowego „2 Wieże” Rafałem Kowalczykiem.

Królewska gra ma coraz więcej zwolenników, także w regionie łódzkim i rzgowskim. Wielu z nich ma zaledwie kilka lat, ale zarażeni sportową pasją trenują w szkołach i klubach, odnosząc sukcesy krajowe i międzynarodowe. Do Rzgowa przyjeżdżają także mistrzowie najwyższej klasy, np. w poprzednim turnieju uczestniczyła mistrzyni olimpijska Grażyna Szmacińska, teraz w rzgowskiej hali do szachów zasiadł mistrz międzynarodowy Dominik Orzech. Start zawodników w kilku kategoriach w rzgowskiej hali to doskonały sprawdzian ich możliwości, ale także okazja do zawarcia znajomości z innymi zawodnikami. Szachiści polubili Rzgów i halę sportową GOSTiR, bo są tu życzliwie podejmowani i mają doskonałe warunki do turniejowych zmagań.

Ojczyzną szachów są prawdopodobnie Indie. 64-polowa gra znana była już w Persji, następnie trafiła do Włoch i Hiszpanii, a potem Francji, Niemiec, Anglii i Skandynawii. Pierwszy międzynarodowy turniej odbył się w Londynie w 1851 roku, w 1970 roku dwaj kosmonauci radzieccy rozegrali partię z zawodnikami na Ziemi. Pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski w 1926 roku wygrał Dawid Przepiórka. Warto jeszcze przypomnieć, że jeden z czterech takich turniejów w okresie międzywojennym odbył się w Łodzi (1927). Dziś szachy mają zwolenników na całym świecie w myśl maksymy, która znalazła się na jednej z plansz turnieju w Rzgowie: 

„…niechby i wszystkim królom pospadały głowy – jeden jest wieczny – monarcha szachowy”.

R.Poradowski