W rzgowskiej gminie 96 osób wystąpiło do samorządu o przyznanie dodatku pieniężnego za udostępnienie lokalu mieszkalnego uchodźcom wojennym z Ukrainy. Szacuje się, że w gminie przebywa 500-600 przybyszów ze wschodu, choć liczby te trudno obecnie zweryfikować. Pewne są natomiast dane dotyczące oświaty udostępnione nam 18 maja br. przez zastępczynię burmistrza Monikę Pawlik: w szkole w Rzgowie uczy się obecnie 47 dzieci z Ukrainy, w Guzewie – 1, do Przedszkola Publicznego uczęszcza 16 dzieci. Placówki szkolne starają się, w miarę możliwości, zapewnić młodym gościom z Ukrainy pomoc w nauce języka polskiego.

Wszystko wskazuje na to, że wielu przybyszów ze wschodu zdecyduje się na stałe zamieszkanie w Polsce, o czym świadczy wynajmowanie przez nich mieszkań i podejmowanie stałej pracy. W rzgowskiej gminie nie brak lokali na wynajem, podobnie jak pracy, a bliskość Łodzi sprawia, że Rzgów jest atrakcyjnym miejsce do życia dla Ukraińców.

Na razie nikt dokładnie nie wie, ilu uchodźców ukraińskich przebywa w woj. Łódzkim i na ziemi rzgowskiej. Sytuacja jest płynna, jak zresztą wszystko to, co dzieje się obecnie w ogarniętej wojną Ukrainie. Do 7 kwietnia br. uchodźcy złożyli 13.2 tys. wniosków o świadczenie 500+ (najwięcej w samej Łodzi), drugi etap realizowany będzie od 1 czerwca 2022 r do 31 maja 2023 r. jeśli idzie o liczbę wniosków na drugim miejscu jest Zgierz (511), zaś na ostatnim – Łask (131).

Przed miesiącem w placówkach oświatowych województwa  było 10,5 tys. młodych ludzi z Ukrainy, z tego połowa w samej Łodzi, w pow. pabianickim – 518, bełchatowskim – 274, łódzkim wschodnim – 284 i łaskim – 145. Najmniej uchodźców trafiło do odległego od centrum województwa powiatu poddębickiego – 54.

R.Poradowski