Ponad 100 nowych ochotników wstąpiło w szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są to osoby, które do tej pory nie miały styczności ze służbą w wojsku.

Nabór kandydatów do terytorialnej służby wojskowej przeprowadzono na terenie jednostki wojskowej w Kutnie. Wśród 107 nowych ochotników są uczniowie i studenci, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pielęgniarki, księgowi, pracownicy ochrony. Przez kolejnych 16 dni podczas szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie.

Terytorialna służba wojskowa to znakomity sposób, aby pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy naukę ze spełnianiem swoich wojskowych pasji i obowiązku obywatelskiego. Służba w WOT daje również wiele innych korzyści. Jedną z nich jest inwestycja w rozwój osobisty, poprzez możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania cennych doświadczeń, a także rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości.

Szczególną wartością WOT, zwłaszcza w obecnym czasie, jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Wydarzenia w Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w WOT wśród Polaków, obudziły jeszcze większego ducha patriotyzmu i poczucie obowiązku obrony Ojczyzny.

Jak zostać jednym z żołnierzy WOT? Na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl można znaleźć kontakt do rekruterów w poszczególnych powiatach, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji, odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości, pomogą od strony formalnej. Ponadto portal www.zostanzolnierzem.pl i system ePUAP – umożliwiają zdalną aplikację do służby w WOT. Można również udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji, zgodnie z miejscem zamieszkania (Łódź, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice) i tam zasięgnąć informacji o służbie, terminach szkoleń oraz złożyć wniosek o powołanie.

Jak nas poinformowała rzecznik prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej Małgorzata Glińska, za tydzień do rekrutów odbywających szkolenie podstawowe dołączy ponad 100 byłych żołnierzy, którzy odbędą 8- dniowe szkolenie tzw. „wyrównawcze”. Szeregi 9 ŁBOT poszerzą się łącznie o ponad 200 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Fot. DWOT

R.Poradowski