Wody na razie nie brakuje w kranach, ale należy ją oszczędzać – taki wniosek płynie z wypowiedzi dyr. Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rzgowie Beaty Jasiukiewicz. – Dlatego apeluje ona do mieszkańców, by w największe upały i w godzinach szczytowego poboru nie napełniali swoich basenów kąpielowych i nie podlewali roślin w ogrodach, bo można to robić wieczorami lub nawet nocą, gdy pobór wody jest znacznie mniejszy. Generalnie wodę należy oszczędzać, bo nasz kraj ma jej mniej niż Egipt, a już obecnie kilkadziesiąt gmin musi wodę dowozić beczkowozami.

W rzgowskiej gminie w ostatnich latach nie było drastycznych ograniczeń w dostawach wody, bo rozbudowano i zmodernizowano cały system. Powstały nowe studnie głębinowe i stacje uzdatniania wody, np. w Grodzisku czy Rzgowie. Obecnie trwają przygotowania do budowy nowej stacji uzdatniania wody w Czyżeminku, gdzie jest już kolejny odwiert i będzie dodatkowa woda dla rozbudowującej się miejscowości. Nowa studnia głębinowa i SUW planowana jest również w Kalinie. Studnia powstanie w tym roku kosztem blisko 640 tys. zł.

Rzgowska gmina jest w dobrej sytuacji, bo może korzystać także z wody łódzkiego  Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. W sytuacjach awaryjnych takie wsparcie  z innego źródła jest niezwykle cenne, ale ważne są przede wszystkim  studnie lokalne zaopatrujące poszczególne miejscowości.

R.Poradowski