Podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego OSP w Prawdzie druhowie podsumują działalność w minionej kadencji i 2020 roku.. Mimo pandemii radny Prawdy, sołtys i jednocześnie działacz OSP Jan Spałka twierdzi, że 2020 rok nie był dla straży najgorszy. Jubileusz 75-lecia istnienia jednostki sprzyjał mobilizacji i aktywności ok. 40 druhów, jednocześnie OSP wzbogaciła się o nowy sprzęt, m.in. 6 kompletów ubiorów strażackich (zakup sfinansowany w znacznej części przez łódzki WFOŚiGW), a także specjalistyczną piłę przydatną w akcjach ratowniczych (dar firmy „Ptak”).

OSP wraz z KGW nadają ton życiu społeczno-kulturalnemu Prawdy. Z inicjatywy strażaków z druhem J. Spałką na czele odsłonięto głaz z tablicą pamiątkową przypominającą najstarszą XVI-wieczną wzmiankę o tej miejscowości. Teraz w rejonie tego miejsca i sąsiedniego krzyża pojawiła się kostka betonowa, będzie też i zieleń umożliwiająca turystom zatrzymanie się i chwilowy wypoczynek. Strażacy wraz z paniami z KGW są też od paru lat organizatorami imprez dla dzieci z okazji Dnia Dziecka na specjalnie powstałym placu zabaw wraz z przydatną drewnianą altaną. Teraz sołtys Spałka walczy o to, by w przyszłości do Prawdy dotarła nitka z gazem ziemnym.

Współczesna Prawda niewiele przypomina dawną wieś, do której wiodła ziemna droga, a szkoła w pobliskim Guzewie czy asfalt były obiektem marzeń mieszkańców. Dziś przez wieś biegnie droga asfaltowa, poprawiło się też bezpieczeństwo pieszych dzięki betonowym chodnikom. Już niedługo Prawda połączona zostanie ścieżką rowerową z Gospodarzem. Gospodarstw rolnych we wsi jest jak na lekarstwo, ale za to przybywa mieszkańców, którzy przyjeżdżają tu z pobliskich Pabianic czy Łodzi. Bliskość dużych kompleksów leśnych i rzeczki Dąbrówki z czystą wodą sprawiają, że Prawda staje się atrakcyjną miejscowością letniskową.

R.Poradowski