W rzgowskiej gminie nie ma jeszcze tragedii, jeśli idzie o koronawirusa i tak nasilające się o tej porze roku infekcje i przeziębienia, ale widać wyraźnie, że sytuacja zmienia się na gorsze. Po okresie względnego spokoju lekarze Gminnej Przychodni Zdrowia skierowali kilka osób na testy covidowe. To sygnał, że i tutaj zaczyna przybywać chorych.

Niestety, lekarze sygnalizują, że nasilają się też choroby dróg oddechowych u dzieci i zapalenia płuc – informuje dyrektor GPZ Jarosław Nettik. Pora roku rzeczywiście sprzyja tego typu chorobom i w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów choroby powinniśmy pozostać w domu, by nie pogarszać swojego stanu zdrowia i nie zarażać innych.

Choć lekarze wskazują, że najskuteczniejszym sposobem ustrzeżenia się skutków koronawirusa jest szczepionka, szczepienia wykonywane są w niewielkim zakresie. Wystartowało podawanie III dawki preparatu,, z którego średnio tygodniowo korzysta około 20 osób. Jeśli idzie o pierwszą dawkę – nie ma zgłoszeń.

Jak postępować w obliczu rosnącej czwartej fali pandemii? Za medykami dyr. GPZ doradza szczepienie i troskę o ogólną odporność: należy wysypiać się, dobrze odżywiać, korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu i dbać o higienę. Noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest nieodzowne.

R.Poradowski