1 września 1939 roku Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się wojna, prześladowania, terror i zbrodnie. Dotknęły one wszystkich Polaków, niemal każdą polską rodzinę. Także w Rzgowie i okolicznych miejscowościach zginęło wielu mieszkańców, innych wywieziono do obozów zagłady, wysiedlono z własnych gospodarstw.

W 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej na wspólnej modlitwie w rzgowskiej świątyni pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych, członkowie OSP, młodzież szkolna. Wiązanki kwiatów pod tablicą ofiar wojny w kościele złożyli przedstawiciele samorządu na czele z burmistrzem Mateuszem Kamińskim, jego zastępczynią Małgorzatą Rózgą i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Markiem Bartoszewskim. Wśród tych, którzy tego dnia oddawali hołd ofiarom wojny były też radne powiatowe: Edyta Waprzko i Klaudia Zaborowska-Gorzkiewicz. Kwiaty złożył również zarząd gminny OSP Rzgów.

Wojna przyniosła miliony ofiar zarówno w Polsce jak i na świecie – przypomniała Izabela Kijanka. Dlatego dziś, po osiemdziesięciu latach od najazdu wojsk niemieckich na Polskę „mamy prawo domagać się pokoju. Pokój to szacunek dla każdego człowieka, szacunek dla życia. Walczmy o pokój i pamięć o tych, którzy zginęli” – apelował ks. Krzysztof Florczak.

Po modlitwie za ofiary wojny wszyscy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie u stóp Grobu Nieznanego Żołnierza stanęły poczty sztandarowe, kombatanci i młodzież. Po odegraniu hymnu państwowego przez orkiestrę dętą, burmistrz M. Kamiński przypomniał dzieje mogiły. Do kwietnia ubiegłego roku nie znano nawet liczby pochowanych w niej żołnierzy. W wyniku ekshumacji i badań sondażowych przeprowadzonych przez firmę M. Milaka dowiedzieliśmy się, że w mogile spoczywa 4 ułanów, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 roku. Ich ciała były zmasakrowane, prawdopodobnie żołnierze polegli podczas bombardowania lub ostrzału artyleryjskiego. Być może w przyszłości uda się ustalić nazwiska tych czterech pierwszych ofiar wojny na ziemi rzgowskiej.

Po ekshumacji mogiła została uporządkowana i już 1 września 2018 roku tradycyjne uroczystości rocznicowe, m.in. z udziałem kilku delegacji zagranicznych goszczących w tym czasie w Rzgowie, odbyły się u stóp zmodernizowanego Grobu Nieznanego Żołnierza. To miejsce pamięci i hołdu  ofiarom wojny zyskało godny kształt dzięki samorządowi  i firmie PTAK SA.

Na zakończenie uroczystości, na mogile czterech żołnierzy Września  złożono wiązanki kwiatów. Złożyli je m.in. przedstawiciele samorządu z burmistrzem M. Kamińskim i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej M. Bartoszewskim na czele, delegacja PSL i PiS.