Aż dziw, że przez ponad sto lat nikt nie wpadł na pomysł, by upamiętnić Polaków spoczywających na cmentarzu wojennym w Starej Gadce. Polegli oni w listopadzie 1914 roku podczas krwawych kilkudniowych walk toczonych na tym terenie, walcząc w szeregach  armii niemieckiej i rosyjskiej. Choć byli Polakami, musieli założyć mundury wojsk zaborców. Na tej wojennej nekropolii spoczywa ponad 2 tys. żołnierzy – ilu wśród nich było Polakami? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi, wiemy natomiast, że wielu tu spoczywających nosiło polskie nazwiska…

Z inicjatywy gospodarzy Rzgowa jeszcze w tym roku przy głównej alei nekropolii ustawiony zostanie  kilkutonowy kamień z granitową tablicą z napisem” „Pamięci Polaków, którzy walczyli w szeregach armii zaborców i polegli na frontach I wojny światowej”. – Choć w ten sposób uczcimy naszych rodaków spoczywających na cmentarzu w Starej Gadce i  przypomnimy jednocześnie współczesnym, że wielu Polaków walczyło i poległo w armiach zaborców – mówi Włodzimierz Kaczmarek  z Urzędu Miejskiego w Rzgowie.

Jak będzie wyglądał ten granitowy obelisk? Na razie jeszcze nie wiemy, ale z pewnością wykonany zostanie według wstępnego szkicu przygotowanego w marcu br. przez  Ewę Bonusiak z Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Wykonawcą pomnika będzie zakład kamieniarski Adama Bednarczyka z Bronisina Dworskiego, mający już na koncie wiele tego typu realizacji.

R.Poradowski