To z pewnością nie będzie zwyczajna inwestycja. Bo chociaż 800-metrowej długości ulica Podłogowa w Starowej Górze wydaje się podobną do wielu innych, jest nietypowa z różnych powodów, m.in. wymaga niekonwencjonalnego odwodnienia i wykupienia ziemi, To wszystko powoduje, że sprawa przebudowy tej ulicy ciągnie się już od wielu lat – mówili o tym: radny Stanisław Zaborowski, a także burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i kierownik Referatu Inwestycji w rzgowskim ratuszu  Zbigniew Snelewski  podczas środowego spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami tej ulicy. Spotkanie po raz pierwszy odbywało się w wiacie na placu sportowo-rekreacyjnym przy ul. Centralnej.

Czy zatem jest nadzieje, że ulica ta wreszcie zostanie zmodernizowana? Zdaniem burmistrza procedura wywłaszczeniowa umożliwi wreszcie rozwiązanie problemu odwodnienia tej ulicy. Powstanie niewielki zbiornik wodny, który przyjmie nadmiar deszczówki, Ulica zyska – zgodnie z wolą mieszkańców – nawierzchnię z betonowej kostki o szerokości 5,5 metra. Projektowanie i niezbędne procedury zabierają sporo czasu, realnie biorąc realizacja inwestycji może nastąpić w 2023 roku.

Modernizacja ul. Podłogowej w Starowej Górze pokazuje, jak trudne, skomplikowane i kosztowne są tego typu inwestycje w tej miejscowości. Niemal w każdym przypadku trzeba walczyć o poszerzenie wąskich ulic, a także ich odwodnienie, bo woda i błoto „od zawsze” utrudniają tu życie mieszkańców. 

Fot: wieczorne konsultacje z mieszkańcami ulicy Podłogowej, zorganizowane przez radnego Stanisława Zaborowskiego,  przebiegały we wzorcowej wręcz atmosferze, co dobrze rokuje dalszym szczegółowym uzgodnieniom.

R.Poradowski