Kończy się lipiec, przed nami sierpień i druga połowa tradycyjnych wakacji oraz urlopów. Nie wszystkich stać na wypoczynek nad Bałtykiem czy w górach, ale przecież można znakomicie spędzić czas blisko domu. A w sierpniu wbrew pozorom będzie się sporo działo. Już 8 sierpnia w sołectwo Grodzisk – Konstantyna zaprasza na piknik strażacki (boisko, godz. 15), podczas którego będzie Sporo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców, a pokaz sprzętu OSP zainteresuje zapewne i starszych.

29 sierpnia odbędzie się kolejny piknik rodzinny – w rzgowskim parku i przed siedzibą GOK. Z pewnością rzgowianie entuzjastycznie powitają znaną piosenkarkę i aktorkę – Izabelę Trojanowską. Czas pandemii sprawia, że nie będzie tradycyjnych gminnych dożynek, ale w rzgowskiej świątyni pojawią się przedstawicielki KGW z symbolami udanych tegorocznych plonów.

Zachęcamy rzgowian do całodziennych wypadów za miasto, np. do nadpilicznego Sulejowa i klasztoru „białych mnichów” w Podklasztorzu, podtuszyńskiego Żeromina, gdzie można wypocząć przy wielkich stawach czy Lisowic k. Brzezin, W tej ostatniej miejscowości udostępniono wypoczywającym obszerny akwen z plażą. Dla amatorów leśnej ciszy polecamy lasy w okolicach Tuszyna – można zaparkować samochody na parkingach, np. przy siedzibie leśnictwa i udać się na wędrówkę wśród sosen, zaliczając przy okazji kilka różnorodnych pomników i niezwykle urokliwe leśne akweny.

W odległości kilkudziesięciu kilometrów mamy do dyspozycji dwa wielkie zbiorniki wodne: Zalew Sulejowski na Pilicy (w okolicy m.in. groty nagórzyckie, Smardzewice, zapora czołowa) i „Jeziorsko” na Warcie. Znacznie bliżej, bo w okolicy Dobronia, polecamy rzekę Grabię i Talar z legendarnym młynem wodnym i stawami. Kameralnie nad Grabia można wypoczywać także w okolicy Kolumny czy w sąsiedniej gminie Sędziejowice (szlak młynów wodnych, spływa kajakowe). Rzgowianie w ciągu kilkunastu minut mogą dojechać rowerem nad Stawy Stefańskiego, gdzie w cieniu wiekowych drzew, nad wodą znajdą chwilę spokoju. To tylko cześć atrakcji, z których można skorzystać w weekend, z tej pobieżnej oferty widać, że nawet niedaleko naszego domu nie brakuje miejsc do dobrego relaksu.

Na zdjęciach Stawy Stefańskiego – kilkanaście minut jazdy rowerem (specjalnie zbudowaną ścieżką rowerową) ze Rzgowa.

R.Poradowski