Jeśli czasami pojawiają się stwierdzenia, że mieszkańcy gminy nie chcą dbać o ochronę środowiska, ten przykład całkowicie temu zaprzecza. A chodzi o ogłoszony przez burmistrza Rzgowa nabór wniosków na dofinansowanie biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków. Choć formalnie nabór rozpoczął się 21 bm. i potrwa do 21 września br., zainteresowanie już teraz jest ogromne. Szefowa Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Rzgowie Magdalena Górska nie jest tym zaskoczona, bo 50-procentowe dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi jest atrakcyjną zachętą.

Ekooczyszczalnie, czyli przydomowe instalacje oczyszczania ścieków o wydajności poniżej 5 m sześc. na dobę mogą powstawać wszędzie tam, gdzie nie opłaca się budować kolektorów do oczyszczalni ścieków. Koszt jednej instalacji wynosi przeciętnie 15 tysięcy złotych, więc ci, którzy złożą odpowiedni wniosek, mogą liczyć na dofinansowanie w połowie. Urząd Miejski obiecuje wszelką pomoc w przygotowaniu wniosków i zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji, oferuje też wszelkie informacje na temat uwarunkowań, które decydują o przystąpieniu do programu, .Z mapki wynika, że przeważająca część gminy kwalifikuje się do budowy takich oczyszczalni, ale nawet w Starowej Górze, w której w ostatnich latach realizowano wielki program budowy kanalizacji, są fragmenty tej miejscowości, w których opłacalna będzie jedynie przydomowa oczyszczalnia ścieków. Dotyczy to m.in. rejonu ul. Zamkowej, Zagłoby, Centralnej i Jaśminowej (na działkach o pow. do 100 m kw.).

– Wnioski od mieszkańców zbierać będziemy do 21 września tego roku – mówi M. Górska – do końca października powstanie wniosek zbiorowy gminy i będziemy robić wszystko, by jeszcze w tym roku rozpoczęła się budowa tych oczyszczalni. W gminie mamy już około 200 przydomowych oczyszczalni ścieków, sądzimy, że powinno powstać jeszcze ponad tysiąc

R.Poradowski