Trzy pary ze rzgowskiej gminy: Henryk i Krystyna Bronieccy. Zenon i Aurelia Rozpędek oraz Henryk i Zofia Gossowie otrzymali w sobotę, 9 bm., Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez prezydenta RP. Aktu wręczenia tego nietypowego odznaczenia, jedynego przyznawanego wspólnie małżonkom a nie pojedynczym osobom, dokonał burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. Uroczystość po raz pierwszy odbyła się w nietypowej scenerii, bo w nowym Gminnym Ośrodku Kultury, z udziałem rodzin Jubilatów, przyjaciół i znajomych.

Marta Pietrusińska, zastępczyni kierownika rzgowskiego Urzędu Stanu Cywilnego powiedziała, że uroczystość jest okazją nie tylko do zadumy nad ludzkim życiem, małżeństwem i rodziną, ale i spojrzenia na dokonania małżonków. Przyznany medal jest symbolicznym wyrazem uznania dla rodziny i małżeństwa.

Z kolei burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, gratulując małżonkom wytrwania przez pół wieku we wspólnym związku przypomniał, że Medal za Długoletnie Pożycie to jedyny taki wręczany zwykle dwóm parze, która przeżyła zgodnie pięćdziesiąt lat.. Nie zabrało odśpiewanych Jubilatom tradycyjnych „Stu lat” i skromnego poczęstunku, wspomnień i kwiatów.

Dotychczas uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego odbywały się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Przeniesienie ich do GOK, dysponującego piękną sceną, nagłośnieniem i oświetleniem, a więc tym wszystkim, czego brakowało w magistracie, było dobrym posunięciem. Teraz zapewne wszystkie tego typu uroczystości będą się odbywać w tym obiekcie.

R.Poradowski