Prawie 2 tys. podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych było w 2020 roku w rzgowskiej gminie, gdy  pięć lat wcześniej odnotowano ich ponad 1670. Większość firm to osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. W połowie drugiej dekady bieżącego stulecia  ubyło podmiotów prowadzonych przez osoby fizyczne, ale później to się zmieniło. Szybki przyrost liczby podmiotów gospodarczych sprawił, że gmina traci powoli funkcje rolnicze. Niedługo najmłodsi mieszkańcy gminy krowę oglądać będą jedynie na ekranie telewizora.

W 2020 roku, jak wynika z materiałów Urzędu Miejskiego, w gminie funkcjonowało 1417 podmiotów prowadzonych przez osoby fizyczne. W porównaniu do 2015 roku nastąpił wzrost o 475 podmiotów. Dominował handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych i przetwórstwo przemysłowe. W gminie dominuje szycie odzieży. Największe firmy w gminie to: „Ovovita” i Ferma Niosek w Prawdzie, „Kwiaty Polskie”, KIA „Landcar” w Starowej Górze, „Toyota AMX Łódź” w Rzgowie, „Emil Frey Polska” sp. z o.o., „Aja” w Rzgowie – hurtownia tkanin,  „Alfa Romeo i Jeep Sobiesław Zasada Automotive” w Starowej Górze, „Gabara” w Starej Gadce, „Nast.-Bud” w Gospodarzu i „TB Truck and Trailer Serwis DAF” w Rzgowie.

Które sołectwa przodują w liczbie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą? Na pierwszym miejscu jest Rzgów, , następnie Gospodarz, Starowa Góra, Stara Gadka i Kalino. Najgorzej pod tym względem jest, o dziwo, w Bronisinie Dworskim i Romanowie. W tym ostatnim sołectwie od lat nie ma właściwie takiej działalności gospodarczej, choć jeszcze w XIX wieku istniały tu wiatraki i rozwijał się przemiał zbóż.

Na zdjęciach: rzgowska firma “Gealan” wytwarza elementy do produkcji okien, zaś w firmie DAF można kupić nowe i używane pojazdy, a także je serwisować

R.Poradowski