To same dobre wiadomości dla kierowców i podróżnych korzystających z najważniejszej autostrady A-1. Jak nas informuje rzecznik prasowy łódzkiego Oddziału GDDKiA Maciej Zalewski, zakończyły się prace na blisko 16-kilometrowym odcinku autostrady A-1 między węzłem „Tuszyn” i węzłem „Piotrków Trybunalski Południe”. W związku z tym dziś w godzinach popołudniowych do ruchu przekazano łącznicę Warszawa –  Łódź na węźle „Piotrków Trybunalski Zachód” (A-1/S-8). Tym samym węzeł uzyska pełną – docelową funkcjonalność.

Należy w tym miejscu podkreślić, że pierwotnie – przed rozpoczęciem budowy – na węźle istniała możliwość przejazdu: z Warszawy i Łodzi – wyłącznie w kierunku Katowic. Z kolei jadąc z Katowic można było wybrać jeden z dwóch kierunków, na Łódź bądź na Warszawę. Podczas budowy autostrady węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje – z Łodzi do Warszawy, którą udostępniono ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi. To bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców jadących drogą ekspresową -8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska. Oznacza ona, że nie będą już musieli dojeżdżać do kolejnego węzła – „Piotrków Trybunalski Południe” – aby tam zawrócić i pojechać na północ. Teraz w kierunku Łodzi i Gdańska będą mogli skręcić już na węźle „Piotrków Trybunalski Zachód”.

Konsekwencją zakończenia prac jest także wprowadzenie docelowej prędkości maksymalnej, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 km/h. Nastąpi to jutro – 24 czerwca i będzie dotyczyło dwóch odcinków autostrady A-1 w województwie łódzkim: odcinka „A” węzeł „Tuszyn” – węzeł „Piotrków Trybunalski Południe”, a także  7-kilometrowego odcinka „D” Radomsko – granica województwa śląskiego. Oznacza to, że na terenie województwa łódzkiego będziemy mieli kolejne 23 km autostrady, po której będziemy mogli poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h. Następnych takich zmian należy spodziewać się w połowie wakacji na odcinku „C” Kamieńsk – Radomsko.

Wprowadzenie maksymalnej prędkości na odcinku „D” nie byłoby możliwe, gdyby nie taka sama zmiana na kolejnym 17-kilometrowym odcinku, już na terenie województwa śląskiego – od granicy województw do węzła „Częstochowa Północ”. Oznacza to, że od jutra (24 czerwca) autostrada A-1 będzie miała 174 kilometry od Radomska do granicy z Republiką Czeską. Z kolei jadąc do Gdańska, z maksymalną prędkością będziemy mogli poruszać się od Piotrkowa Trybunalskiego, czyli na odcinku 350 km. R.Poradowski