Rozpoczął się już okres urlopów i wypoczynku, niedługo dzieci i młodzież wyjadą na wakacje, a to wszystko oznacza wzrost zapotrzebowania na najcenniejszy z leków – krew. Istniejący już ponad rok rzgowski Klub Dawców Krwi im. kpr. Wojtka już w najbliższą niedzielę (13 bm. w godz. 9-13) organizuje kolejną akcję oddawania tego najcenniejszego z leków. We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi oraz rzgowskim GOSTiR zbiórka krwi odbędzie się w hali sportowej im. Konrada Kobusa.

Tylko w ubiegłym roku członkowie i sympatycy Klubu oddali ponad 60 l krwi. Trafiła ona do szpitali, ratując życie wielu chorym, a także ofiarom wypadków. Prezes Klubu Marcin Bartoszek za naszym pośrednictwem apeluje o zgłaszanie się i oddawanie krwi, gdyż w ten sposób możemy uratować niejedno życie. Bartoszek na co dzień jest strażakiem PSP i wie doskonale, co znaczy ratować życie drugiemu człowiekowi. Sam zresztą także oddaje krew – dotąd ofiarował innym ponad 12 litrów tego najcenniejszego z leków.

Kto może oddać krew? Właściwie każdy, kto ukończył 18 lat, jest zdrowy i waży powyżej 50 kg. Podczas niedzielnej akcji każdy krwiodawca badany jest przez lekarza, zanim usiądzie w fotelu by oddać najcenniejszy z leków, jego krew poddawana jest badaniu. Każdy krwiodawca, szczególnie ten zgłaszający się po raz pierwszy, pozna bliżej grupę swojej krwi. Dodajmy, w rzgowskiej akcji biorą udział także kobiety, m.in. szefowa miejscowej książnicy Anna Malinowska.

Każdy dawca po oddaniu krwi otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci słodyczy, a organizatorzy nie zapominają o drobnych souwenirach i niespodziankach. Rzgowską akcję wspieraja tez firmy, m.in. „Grot” i „Eden”, a także panie z KGW w Kalinie.

R.Poradowski