Tendencja jest prosta jak drut: ludzie mają dość wielkich miast i wyprowadzają się na wieś, do takich miejscowości jak Starowa Góra, Stara Gadka czy Rzgów. Presja łodzian na takie właśnie urządzanie sobie życia jest oczywista i nic nie wskazuje na to, by zmieniła się w najbliższych latach.

Właśnie dlatego liczba mieszkańców gminy Rzgów, leżącej na bezpośrednim styku z wielką Łodzią, rośnie z roku na rok. Radni Rzgowa z przewodniczącym Radosławem Pełką na czele i burmistrz Mateusz Kamiński zacierają ręce z tego powodu, bo do kasy gminy wpływa coraz więcej pieniędzy. Jednocześnie jednak z niepokojem myślą o przyszłości. Dla nowych mieszkańców trzeba bowiem zapewnić miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach, zorganizować komunikację publiczną, zmodernizować drogi, zapewnić leczenie w Gminnej Przychodni Zdrowia. Udało się co prawda wznieść Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia i Halę sportową GOSTiR, jakiej nie ma niejedno sporej wielkości miasto, ale potrzeb jest jeszcze sporo, choćby na polu komunikacyjnym. Właśnie ta sprawa ostatnio została nagłośniona dzięki Waldemarowi Dudzie, który zaproponował ponad 70 mln zł środków unijnych na przedłużenie linii tramwajowej z Kurczaków niemal do granic gminy Rzgów. W przypadku tej ostatniej najwięcej zyskaliby mieszkańcy Starowej Góry.

Jak wynika z dalekosiężnych planów rozwoju komunikacji publicznej w Łódzkiem, w przyszłości przewiduje się zbudowanie linii kolejowej z Łodzi do Rzgowa, Tuszyna, Srocka i Piotrkowa Trybunalskiego. Byłoby to idealne rozwiązanie komunikacyjne , godne tego, które w postaci linii tramwajowej funkcjonowało przez prawie cały XX wiek. Kiedy powstanie takie kolejowe połączenie? – tego na razie nikt nie wie…

Wspomniana inicjatywa wiceministra zyskała poparcie burmistrza Rzgowa Mateusza Kamińskiego, który stwierdził wprost, że każde tego typu rozwiązanie zasługuje na akceptację, gdyż jest w interesie mieszkańców gminy, a w tym przypadku przede wszystkim Starowej Góry.

Na starej fotografii – inauguracja przewozów tramwajowych w 1916 roku, drugie zdjęcie pokazuje tramwaj w roli eksponatu muzealnego w centrum dzisiejszego Rzgowa.

R.Poradowski