Nawet nie zauważyliśmy momentu, gdy liczba mieszkańców gminy Rzgów przekroczyła drugą setkę, oczywiście ponad 10000. Jak informuje nas Elżbieta Olszańska z Urzędu Miejskiego, w gminie mieszka obecnie 10210 mieszkańców. To znakomity wynik szczególnie w sytuacji, gdy w wielu gminach, np. Łódzkiego, obserwuje się od lat tendencję spadkową.

Skąd ten systematyczny wzrost liczby mieszkańców? Przypomnijmy, że w 2015 roku odnotowano prawie 9700 mieszkańców, a już w kwietniu 2019 roku udało się przekroczyć magiczną liczbę 10000 mieszkańców. To efekt polityki zapoczątkowanej w gminie ponad ćwierć wieku temu, gdy postawiono na handel i współpracę z przedsiębiorcami i kupcami. W ostatnich latach samorząd zachęca młodych ludzi, by sprowadzali się do gminy, oferując im m.in. miejsca w żłobkach i przedszkolach, dogodną komunikację publiczną i zrównoważony rozwój.

W których miejscowościach gminy żyje najwięcej mieszkańców? Oczywiście w samym Rzgowie – 3283, następnie w Starowej Górze – 2539, Starej Gadce – 776, Kalinku – 694 i Grodzisku – 456, najmniej zaś w Tadzinie – 91 i Babichach – 131. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach przybędzie kolejnych kilkuset mieszkańców, co będzie miało związek z inwestycjami mieszkaniowymi już zapoczątkowanymi.

R.Poradowski