Wielkimi krokami zbliża się lato i czas wyjazdów urlopowych oraz wypoczynku. Czas także pomyśleć o należytym zabezpieczeniu naszych domów, by nie stały się łupem złodziei i włamywaczy. Pomocna może być dla nas akcja Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN), która wraz z krajami Unii Europejskiej inauguruje kampanię „Stop włamaniom do domów”.

Jak przypomina policja, kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które pociąga za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Zdaniem psychologów ofiary włamań doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utrata kosztowności. Celem wspomnianej kampanii jest przypomnienie kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia ich dobytku, mieszkania czy domu.

Zatem nie dawajmy szans włamywaczom, dlatego przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką. Pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.

Planując urlop, rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzemy. Bezpieczne będą czekały na nasz powrót.

Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętajmy, złodziej wybierze obiekt z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

Pamiętajmy też o takich z pozoru drobnych sprawach, jak Media społecznościowe, w których z radością dzielimy się wrażeniami z wakacji. Dla włamywaczy to doskonały sygnał, że nie ma nas w domu. Zatem zamieszczajmy zdjęcia dopiero po powrocie z wakacji czy urlopu. .Miejmy na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja.

Wykorzystano materiały Biura Prewencji KGP

R.Poradowski