Osiemnastka to godny świętowania jubileusz, ale dziewiętnastka – to jakaś nietypowa historia – ubolewała na scenie w GOK chórmistrzyni „Cameraty” Izabela Kijanka. Rzeczywiście jubileusz nietypowy, ale pretekstem do spotkania były jednak 19. urodziny rzgowskiego chóru poświęcone przede wszystkim podsumowaniu pracy w ciągu ostatniego roku dojrzałego już zespołu. Było lekkostrawnie, jak chciały Izabela Kijanka i dyr. GOK Joanna Papuga Rakowska, stąd na początek koncertu – „Jedzie pociąg z daleka (zwierzenia Ryśka)”, potem „Niebo z moich stron”, „Takie ładne oczy…”, „Ktoś mnie pokochał i na finał – „Jak się masz, kochanie”. A w przerwach śpiewania – filmy z ubiegłorocznej hucznej osiemnastki.

Przed rokiem, gdy „Camerata świętowała osiemnastkę, mogliśmy się przekonać, że miłośnikom chóralnego śpiewu niestraszna była ani pandemia, ani kłopoty dnia codziennego, które dotykają nas wszystkich. Tak jest do dziś. Zespół bezustannie doskonali swoje umiejętności i poszerza repertuar, wkraczając także na pole zarezerwowane dotąd dla… kabaretu. Rzgowski Chór „Camerata”, kontynuuje najlepsze tradycje śpiewania w Rzgowie, zapoczątkowane przed wiekami, a zinstytucjonalizowane w końcu XIX stulecia przez ks. Jana Żaka, posiada w repertuarze nie tylko pieśni kościelne, ale i biesiadne oraz patriotyczne. Występował już w wielu miejscowościach kraju i zagranicy. Coroczne święto patronki chórów św. Cecylii jest okazją do wspólnego radowania się ze śpiewania.

Na zakończenie podziękowanie dla członków chóru złożyli: przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pełka, burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i zastępczyni burmistrza Monika Pawlik, podkreślając olbrzymi dorobek „Cameraty” i jej szefowej Izabeli Kijanki. Były słowa uznania, kwiaty, drobne prezenty i słodkości przy kawie oraz herbacie. Wśród gości widzieliśmy także radną Annę Tumińską-Kubasa.

Koncert w GOK był okazją do złożenia podziękowań Ewie Kamińskiej i Piotrowi Salskiemu, związanym z chórem od początku jego istnienia, za sumienne prowadzenie kroniki. Dwa jej tomy, a także wydawnictwa poświęcone „Cameracie” można było obejrzeć w holu GOK, tu znajdowała się także wystawa zdjęć obrazujących ostatni rok działania chóru. To już tradycja, że zespół w profesjonalny sposób i konsekwentnie dokumentuje swój dorobek, oddając jednocześnie hołd tym, którzy społecznie od 19 lat umilają rzgowianom życie piękną piosenką i muzyką.

R.Poradowski