To nie było łatwe czytanie. Proza Elizy Orzeszkowej, aczkolwiek znakomicie oddającą obraz polskiego społeczeństwa w epoce popowstaniowej, pełna jest językowych raf i innych trudności, z którymi przyszło się zmierzyć uczestnikom „Narodowego Czytania”, po raz szósty organizowanego w Rzgowie przez tutejszą Bibliotekę Publiczną, przy współpracy z GOK, placówkami oświatowymi i miłośnikami książki.

Spotkanie zainaugurował list prezydenta RP dotyczący tegorocznej edycji „Narodowego Czytania”, zaprezentowany tradycyjnie przez Oskara Salskiego. Potem przez ponad godzinę zagłębialiśmy się w piękną prozę. Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” czytali: uczniowie SP w Guzewie – Anna Świątczak, Kinga Sykuła, Antonina Staszkiewicz, Adam Hibner i Miłosz Gąsiorek, uczniowie SP w Kalinie – Martyna Wyrzuc, Zuzanna Stawiana, Adam Celeban i Małgorzata Kowalska, uczennica SP w Rzgowie Natalia Lato, uczeń tejże szkoły Roman Pakish (pochodzący z Ukrainy, ale znakomicie radzący sobie z naszym językiem) z nauczycielką języka polskiego Agnieszką Rutą, a także – Maria Teresa Kluczyńska, Mariusz Czapski, Monika Walaszczyk, Beata Jasiukiewicz, Mikołaj Stefaniak, Teresa Gogulska i Mateusz Kamiński. Świetnym uzupełnieniem prozy były skrzypcowe ilustracje muzyczne w wykonaniu Izabeli Kijanki z GOK (Nokturn Fryderyka Chopina, MOON RIVER Henry Manciniego, POEMAT Zdenko Fibicha, KIEDY BĘDZIESZ ZAKOCHANY Bronisława Horowicza i LUBIĘ WRACAĆ TAM GDZIE BYŁEM Zbigniewa Wodeckiego).

Jak każda impreza w rzgowskiej książnicy, i ta była znakomicie przygotowana, w czym zasługa pracowników placówki z dyr. Anną Malinowską na czele, wspomnieć też trzeba o nauczycielach, którzy przygotowali uczniów do publicznego czytania. Są to: Monika Bladowska z Guzewa, Magdalena Mordaka z Kalina, Małgorzata Lipska ze Rzgowa, Agnieszka Ruta ze Rzgowa, Sylwia Smolarek z Kalina i Dagmara Wieczorek-Mierzyńska ze Rzgowa. Jak stwierdził burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński, podsumowując „Narodowe Czytanie”, to kolejna uczta dla miłośników książki potwierdzająca słuszność zlokalizowania biblioteki w nowym obiekcie, zamiast archiwum…

R.Poradowski