– Szkoła Podstawowa w Rzgowie z powodu pandemii funkcjonuje zdalnie. Ponieważ ostatnio uczniowie wielu klas przebywali na kwarantannie, zgodę na naukę zdalną wyraził Sanepid, a ja podpisałem stosowne zarządzenie w tej sprawie – informuje burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński. – W szkole w Kalinie nauka odbywa się normalnie, bez problemów, zaś w Guzewie kilka klas przebywa na kwarantannie.

– Jeśli idzie o przedszkole w Rzgowie, na razie wykonywane są testy u kilku dzieci, w związku z czym nie ma decyzji o zamknięciu tej placówki – informowała nas w południe w piątek zastępczyni burmistrza  Małgorzata Rózga.

Sytuacja pandemiczna w gminie pogorszyła się w ostatnich dniach, podobnie zresztą jak w kraju i województwie łódzkim. Tylko w piątek (19 listopada) w Łódzkiem zachorowało 1399 osób, a walkę z covidem-19 przegrały 4. W powiecie łódzkim wschodnim tego dnia odnotowano 56 nowych zachorowań na koronawirusa. W Gminnej Przychodni Zdrowia w Rzgowie także obserwuje się wzrost zachorowalności na covid-19 i inne infekcje. Lekarze  dziennie przyjmują po 50-60 osób, czyli bardzo dużo. Na razie GPZ jakoś sobie radzi z tym natłokiem pacjentów, ale dyrektor Jarosław  Nettik radzi, aby ci którzy nie muszą, nie wychodzili z domów. Receptę na leki można załatwić telefonicznie lub korzystając ze skrzynki w GPZ. Jak twierdzi J. Nettik,  w gminie średnio tygodniowo przybywa 7 osób chorych na covid-19 – to znaczący wzrost zachorowalności na koronawirusa.

Ponieważ w przychodni przy ul. Ogrodowej przed okienkami rejestracji ustawia się  coraz więcej pacjentów, J. Nettik apeluje, by chorzy, szczególnie przychodzący w celu przedłużenia leków, załatwiali te sprawy telefonicznie, nie narażając siebie i innych na zakażenie wirusami. Dyrektor GPZ zachęca też pacjentów, by w przychodni pojawiali się o wyznaczonej godzinie, nie potęgując kolejek i nie stwarzając tym sposobem dodatkowego zagrożenia koronawirusem.

A jak wygląda sytuacja ze szczepieniami? W GPZ obserwują coraz większe zainteresowanie preparatami, głównie trzecią dawką, pierwszą dawką szczepione są przede wszystkim dzieci. Od najbliższego tygodnia wzrośnie liczba zaszczepionych.

Mamy też ważną wiadomość dla mieszkańców gminy, którzy dotychczas w przypadku skierowania na wymaz musieli udawać się do Łodzi i tracić sporo czasy na wykonanie testów na obecność covid-19. Od przyszłego tygodnia rzgowska GPZ wykonywać będzie testy na miejscu, w ciągu 15 minut.

R.Poradowski