Rok 2021, nie tylko dla harcerzy, ale chyba dla wszystkich mieszkańców Rzgowa, nie był łatwy. Obostrzenia związane z covid-19, ograniczenia w liczbie  osób podczas spotkań (a co za tym idzie również zbiórek harcerskich) spowodowały, że dopiero w maju tego roku wróciliśmy do regularnych spotkań. Z powodu obaw związanych z pandemią, ale również w ramach tego, że harcerze są „za pan brat” z działaniem na łonie przyrody, odbywały się one w terenie. Przed wakacjami udało się jeszcze zorganizować biwak pod namiotami. A w lipcu i sierpniu pojechaliśmy na kolonię zuchową do Białki Tatrzańskiej oraz obóz harcerski do Jarosławca.

Od września zuchy można najczęściej spotkać w piątek po południu w okolicach miejsca ogniskowego i wiat koło „Orlika”. Wprowadzamy w ten sposób idee „nie ma złej pogody, tylko złe ubranie” i ruszamy się na świeżym powietrzu. Harcerze z kolei korzystają z możliwości organizacji zbiórek w harcówce, którą otrzymaliśmy do dyspozycji dzięki uprzejmości gminy i pana burmistrza. Harcówka znajduje się w budynku znajdującym się przy ul. Letniskowej 6, czyli w miejscu, w którym w niedalekiej przyszłości ruszy gminny żłobek.

Remont harcówki rozpoczęliśmy jeszcze w wakacje, przed wyjazdem na obóz harcerski. Co ciekawe, przygotowanie do użytku 3-pokojowego mieszkania na potrzeby harcerskie odbyło się w duchu idei zero waste – większość potrzebnych do malowania farb, gładzi, zapraw i innych materiałów otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionych darczyńców, którzy podzielili się tym, co zostało im po remoncie. Również meble, które stanowią wyposażenie harcówki, otrzymaliśmy w ten sam sposób. Za każdą pomoc, którą otrzymaliśmy przy tej okazji, dziękujemy! Ostatecznie cały remont kosztował nas 230 zł (tak, kilka rzeczy jednak musieliśmy dokupić), ale uważamy to za nasz wielki sukces, że udało się to przy tak dużej dbałości o planetę i nasz harcerski budżet.

A co jeszcze planujemy w najbliższym czasie? Drużyny rozpoczęły pracę we wrześniu, spotykamy się co tydzień w piątek na zbiórkach. Udało nam się zorganizować w Tuszynie biwak wszystkich naszych drużyn (a więc Gromady Zuchowej „Odkrywcy Nieznanych Lądów”, 1 Rzgowskiej Drużyny Harcerskiej „TAJFUN”, 11 Rzgowskiej Drużyny Starszoharcerskiej „AMAZONIA” i Patrolu Wędrowniczego, chwilowo jeszcze bez nazwy), wyjechaliśmy we wrześniu na Święto Chorągwi Łódzkiej do Bełchatowa oraz biwak kadr w okolice Zalewu Sulejowskiego. Na przełomie października i listopada zorganizowaliśmy Akcję „Znicz”, czyli tradycyjną harcerską akcję zarobkową związaną ze sprzedażą zniczy przy cmentarzach przy okazji Dnia Wszystkich Świętych.

W najbliższym czasie, już w okolicy świąt, przywędruje do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Zaniesiemy do wszystkich zaprzyjaźnionych instytucji i parafii, skąd będzie mogło trafić do domów na Wigilię. I oczywiście nie zabraknie nas na 30. finale WOŚP – zuchy i harcerze jak co roku będą kwestować wspierając najbardziej potrzebujących.

Marcin Walczak

Izabela Pyszka – Walczak

Rzgowskim harcerzom dziękujemy za zwięzły meldunek i życzymy owocnej pracy w nowej harcówce.

R.Poradowski