W środę (16 bm.) w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których nadrzędnym celem było zapewnienie bezpieczeństwa tej grupie. Niemniej jednak policjanci nie tylko w tym dniu reagują na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to głównie piesi i rowerzyści. Nie chroni ich karoseria pojazdu i każde zdarzenie na drodze może być potencjalna przyczyna tragedii. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów), jak również na zachowania samych niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ci ostatni bowiem zapominają o tym, że są uczestnikami ruchu drogowego i ciązy na nich obowiązek myślenia.

Szczególnym nadzorem objęte są miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Są to przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na drogach o dużym natężeniu ruchu oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jednocześnie funkcjonariusze informują i edukują zwracając szczególna uwagę na znajomość przepisów ruchu drogowego.

W samym Rzgowie z roku na rok poprawia się bezpieczeństwo pieszych, co jest wynikiem współdziałania mieszkańców z samorządem i policja. W rejonie skrzyżowania ul. Tuszyńskiej i Ogrodowej pojawiła się sygnalizacja świetlna pomagająca pieszym, podobnie jest na ul. Centralnej w Starowej Górze. W tej ostatniej miejscowości zainstalowano niedawno tzw. poduszki berlińskie spowalniające ruch drogowy.

Fot i materiały KGP

Ryszard Poradowski