Przed cmentarzami coraz większy handel kwiatami i innymi ozdobami nagrobnymi. W niedzielę w rejonie cmentarza w Starej Gadce parkowały setki pojazdów, a handel zniczami i kwiatami odbywał się jak w najlepszych latach. Wygląda na to, że wielu mieszkańców naszego regionu uwzględnia apele władz o wcześniejsze odwiedzanie grobów, by uniknąć kontaktu ze zbyt wieloma ludźmi. To wszystko z myślą o coraz groźniejszej czwartej fali pandemii koronawirusa.

Inflacja widoczna jest już także na stoiskach ze zniczami i kwiatami znajdującymi się przed cmentarzami. Ceny wzrosły przynajmniej o kilkanaście procent, czyli są wyższe 2-3 razy w porównaniu z oficjalna inflacją. Wyższe są także ceny usług, np. sprzątania nagrobków.

W tym roku zarówno 31 października (niedziela) jak i 1 listopada (poniedziałek) br. wszystkie nekropolie będą dostępne dla odwiedzających. Wygląda na to, że najbliższym dniom towarzyszyć będzie sprzyjająca jesienna aura, zachęcamy zatem mieszkańców, by odwiedzanie rodzinnych grobów ze względu na pandemię rozłożyli w czasie, unikając w ten sposób tłoku i ewentualnego zagrożenia koronawirusem. Pamiętajmy też o stosowaniu maseczek i środków higieny.

R.Poradowski