W dniach 23-26 bm. odbywać się będzie 32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. Kilka z pięciu etapów zaplanowano na Ziemi Łódzkiej. Podczas pierwszego etapu w dniu 23 bm. kolarze przejadą m.in. przez Rzgów, gdzie odbędzie się lotna premia dla uczczenia pamięci Andrzeja Syski, zmarłego niedawno długoletniego organizatora wyścigów kolarskich po Ziemi Łódzkiej.

Dla miłośników kolarstwa mamy kilka szczegółowych informacji dotyczących wspomnianego pierwszego etapu i przejazdu zawodników przez Rzgów. Kolarze wystartują w środę (23 czerwca, godz. 1015) w Pabianicach na ul. Waltera – Janke, po ok. 14 kilometrach w centrum Rzgowa (pl. 500-lecia) rozegrają wspomnianą premię specjalną, następnie przez Brójce i Andrespol dojadą do Łodzi, gdzie na ul. Przybyszewskiego, na wysokości ul. Snowalnianej znajdować się będzie meta etapu liczącego łącznie 75,1 km. Tegoż dnia w godzinach wieczornych rozegrany zostanie jeszcze jeden etap Kutno-Płock (95,9 km).

Z okazji wyścigu wydany został drukiem obszerny kolorowy informator, w którym przedstawiono nie tylko przebieg tras na poszczególnych etapach, ale przybliżono także organizatorów, sponsorów, a także główne miasta, które odwiedza kolarze. Na uwagę zasługuje wizytówka Rzgowa, w której przeczytać można m.in. o dynamicznym rozwoju Rzgowa, centrach handlowych i „Gamecie” leczącej bezpłodność metodą in vitro, ale także o kulturze i „eksportowych” zespołach, m.in. Zespole Pieśni i Tańca „Rzgowianie”, Chórze „Camerata” i Orkiestrze Dętej.

W przeszłości rzgowianie pasjonowali się słynnym Wyścigiem Pokoju, masowo witając na ulicach osady zawodników z wielu krajów. Ostatnio w centrum miasta znajdowała się meta jednego z etapów międzynarodowego wyścigu po Ziemi Łódzkiej, organizowanego przez wspomnianego łaskowianina Andrzeja Syskę. Zapraszamy zatem mieszkańców grodu nad Nerem na trasę środowego etapu i oklaskiwanie zwycięzcy premii specjalnej!

R.Poradowski